Cemu - en to ja translation catalogue (169 entries)

en: &About
ja: Cemuについて(&A)

en: &Add game path
ja: ゲームファイルのあるフォルダを追加(&A)

en: &Auto
ja: 自動判定(&A)

en: &CPU
ja: CPU(&C)

en: &China
ja: 中国(&C)

en: &Chinese
ja: 中国語(&C)

en: &Console language
ja: システムの言語(&C)

en: &Console region
ja: システムの地域(&C)

en: &Create game profile
ja: ゲームプロファイルを作成(&C)

en: &DLC directory
ja: DLCの保存先を開く(&D)

en: &Debug
ja: デバッグ(&D)

en: &Delete game path
ja: ゲームファイルのあるフォルダを削除(&D)

en: &Dual-core recompiler (fast, unstable!)
ja: &Dual-core recompiler (高速、ただし不安定)

en: &Dutch
ja: オランダ語(&D)

en: &English
ja: 英語(&E)

en: &Europe
ja: ヨーロッパ(&E)

en: &Exit
ja: 終了(&E)

en: &Experimental
ja: 実験的な設定（Experimental）(&E)

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &French
ja: フランス語(&F)

en: &Fullscreen
ja: 全画面表示(&F)

en: &General settings
ja: 設定(&G)

en: &German
ja: ドイツ語(&G)

en: &Graphic packs
ja: グラフィックパックの選択

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &High (slow)
ja: &High (低速)

en: &Host based timer (recommended)
ja: &Host based timer (推奨)

en: &Input settings
ja: 入力の設定(&I)

en: &Install game update or DLC
ja: ゲームの更新データまたはDLCをインストール(&I)

en: &Italian
ja: イタリア語(&I)

en: &Japan
ja: 日本(&J)

en: &Japanese
ja: 日本語(&J)

en: &Korea
ja: 韓国(&K)

en: &Korean
ja: 韓国語(&K)

en: &Load
ja: 開く(&L)

en: &Low (fast)
ja: &Low (高速)

en: &NFC
ja: NFC(&N)

en: &Open game profile
ja: ゲームプロファイルを開く(&O)

en: &Options
ja: 設定(&O)

en: &Portuguese
ja: ポルトガル語(&P)

en: &Refresh game list
ja: ゲームリストを再更新(&R)

en: &Refresh games
ja: ゲームリストを再更新(&R)

en: &Render upside-down
ja: 上下反転させて描画(&R)

en: &Russian
ja: ロシア語(&R)

en: &Scan NFC tag from file
ja: ファイルからNFCタグをスキャン(&S)

en: &Separate GamePad view
ja: ゲームパッドを別ウィンドウに表示(&S)

en: &Single-core recompiler (fast)
ja: &Single-core recompiler (高速)

en: &Spanish
ja: スペイン語(&S)

en: &Start
ja: 開始(&S)

en: &Taiwan
ja: 台湾(&T)

en: &Taiwanese
ja: 台湾語(&T)

en: &Tools
ja: ツール(&T)

en: &Triple-core recompiler (fast, unstable!)
ja: &Triple-core recompiler (高速、ただし不安定)

en: &USA
ja: アメリカ(&U)

en: &Update directory
ja: 更新データの保存先を開く(&U)

en: <double click to add a new entry>
ja: <ダブルクリックで新しい項目を追加>

en: API
ja: サウンドAPI

en: Account information
ja: アカウント情報

en: Account settings
ja: アカウント設定

en: Active
ja: 有効

en: Add
ja: 追加

en: Audio
ja: サウンド

en: Audio settings
ja: サウンド設定

en: Calibrate
ja: キャリブレーション

en: Can't open the file.
ja: ファイルを開けません

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot open file
ja: ファイルを開けません

en: Cemu must be restarted to apply the selected UI language.
ja: UIの変更を適用するにはCemuを再起動してください

en: Channels
ja: チャネル

en: Channels:
ja: チャネル:

en: Clear
ja: 全消去

en: Clear all currently set input settings
ja: 割り当てをすべて消去します

en: Control
ja: パックの操作

en: Controller API:
ja: 入力API:

en: Controller:
ja: 使用するコントローラ:

en: Couldn't load the selected profile!
ja: プロファイルの読込に失敗しました！

en: Couldn't save settings for controller {0}
ja: コントローラ {0} に対しての設定は保存できませんでした

en: Couldn't save the profile!
ja: プロファイルの保存に失敗しました！

en: Current file:
ja: 現在のファイル:

en: D-pad
ja: 十字ボタン

en: Deadzone
ja: 遊びの範囲

en: Default
ja: 既定の言語

en: Delete
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Device
ja: デバイス

en: Disabled
ja: 無効

en: Discord Presence
ja: Discordにプレイ状況を表示

en: Do you really want to cancel the update process?
    
    Canceling the process will delete the applied update.
ja: 本当にアップデート処理をキャンセルしてもよろしいですか？
    
    キャンセルすると既に適用済の更新も削除されます

en: Emulate Controller
ja: コントローラの種類

en: English
ja: 英語

en: Error
ja: エラー

en: Extensions:
ja: 拡張コントローラ:

en: Failed to launch file.
ja: ファイルの起動に失敗

en: Fullscreen scaling
ja: 全画面表示時のアスペクト比

en: Game
ja: ゲームタイトル

en: Game Paths
ja: ゲームファイルのあるフォルダ

en: Game paths:
ja: ゲームファイルのあるフォルダ:

en: Gamepad
ja: ゲームパッド

en: General
ja: 全般

en: General settings
ja: 設定

en: Graphic pack
ja: パック名

en: Graphic packs
ja: グラフィックパック

en: Graphics
ja: グラフィック

en: Info
ja: 情報

en: Information
ja: 情報

en: Input Settings
ja: 入力の設定

en: Installing DLC ...
ja: DLCをインストール中...

en: Installing update ...
ja: 更新データをインストール中...

en: Interface
ja: Cemuの表示設定

en: It seems that a DLC is already installed, do you still want to install it?
ja: このDLCは既にインストールされているようですが、作業を続けますか？

en: It seems that a newer update is already installed, do you still want to install the older version?
ja: この更新よりも新しい更新が既にインストールされているようですが、作業を続けますか？

en: It seems that the selected update is already installed, do you want to reinstall it?
ja: この更新は既にインストールされているようですが、作業を続けますか？

en: Keep aspect ratio
ja: アスペクト比を維持

en: Language
ja: UIの言語

en: Language:
ja: UIの言語：

en: Last played
ja: 最後にプレイした日時

en: Left Axis
ja: Lスティック

en: Load
ja: 読込

en: Loading, please wait!
ja: 読込中...お待ちください

en: Misc
ja: その他

en: Mono
ja: モノラル

en: MotionPlus
ja: モーションプラス

en: Name
ja: パック名

en: No profile name entered!
ja: プロファイル名を入力してください！

en: No profile name selected!
ja: プロファイルを選択してください！

en: Not enough space available.
    Required: {0} MB
    Available: {1} MB
ja: ディスク容量が不足しています
    必要な容量: {0} MB
    現在の空き容量: {1} MB

en: Nunchuck
ja: ヌンチャク

en: On/Off
ja: 有効／無効

en: Online
ja: オンライン

en: Online disabled
ja: 無効

en: Open file to launch
ja: 起動させるファイルを選択

en: Open file to load
ja: 読み込ませるファイルを選択

en: Please be aware that online mode lets you connect to OFFICIAL servers and therefore there is a risk of getting banned.
    Only proceed if you are willing to risk losing online access with your Wii U and/or NNID.
ja: オンラインモードを有効にすると、任天堂の【公式】サーバーに接続するためBANされる危険性があります。
    所持しているWiiU/NNIDを失うリスクを理解できた場合にのみ有効にしてください。

en: Profile
ja: プロファイル

en: Range
ja: 有効範囲

en: Remove
ja: 削除

en: Reset the default state of the controller
ja: コントローラの状態を初期化します

en: Restart of Cemu required
ja: Cemuの再起動が必要です

en: Restart of Cemu required for changes to take effect
ja: この変更を適用するにはCemuを再起動してください

en: Right Axis
ja: Rスティック

en: Rumble
ja: 振動の強さ

en: Sa&ve directory
ja: セーブデータの保存先を開く(&v)

en: Save
ja: 保存

en: Searching for wiimotes...
ja: Wiiリモコンを探しています...

en: Select a directory containing games.
ja: ゲームファイルを含むフォルダを選択

en: Stereo
ja: ステレオ

en: Stretch
ja: 画面全体に引き伸ばし

en: Success
ja: 完了

en: Surround
ja: サラウンド

en: Surround 5.1
ja: 5.1chサラウンド

en: Test if the controller is connected
ja: コントローラが正常に接続されているか確認できます

en: The currently running game is corrupted or incomplete. (Missing /meta/meta.xml) Graphic packs cannot be applied.
ja: 動作中のゲームが破損しているため（ /meta/meta.xml が存在しないため）グラフィックパックは適用されません

en: The given profile name is not valid!
ja: このプロファイル名は使用できません！

en: This graphic pack has no description
ja: このグラフィックパックに説明はありません

en: This is an old graphic pack, therefore it has no description.
ja: これは古い形式のグラフィックパックなので、説明データはありません

en: Unable to open file.
ja: ファイルを開けません

en: Unknown file type.
ja: 対応していないファイル形式です

en: Update installation has been canceled!
ja: インストールがキャンセルされました！

en: Update installed!
ja: インストールが完了しました！

en: Updating game list...
ja: ゲームリストを更新中...

en: Upscale filter
ja: アップスケールに使用するフィルタ

en: Volume
ja: 音量

en: Volume:
ja: 音量:

en: WARNING - Please be aware that online mode lets you connect to OFFICIAL servers and therefore there is a risk of getting banned. Only proceed if you are willing to risk losing online access with your Wii U and/or NNID.
ja: 警告 - オンラインモードを有効にすると、任天堂の【公式】サーバーに接続するためBANされる危険性があります。
    所持しているWiiU/NNIDを失うリスクを理解できた場合にのみ有効にしてください。

en: Warning
ja: 警告

en: You can configure game paths in the general settings.
ja: （ 設定 → 全般からゲームフォルダを指定することができます ）

en: You've played
ja: 総プレイ時間

en: blow mic
ja: マイク

en: never
ja: 未プレイ
