Cemu - en to tr_TR translation catalogue (372 entries)

en: &About
tr_TR: &Hakkında

en: &Add new entry
tr_TR: &Yeni girdi ekle

en: &Audio API
tr_TR: &Ses API

en: &Auto
tr_TR: &Otomatik

en: &Breakpoints
tr_TR: &Kayıt noktaları

en: &China
tr_TR: &Çin

en: &Chinese
tr_TR: &Çince

en: &Console language
tr_TR: &Konsol dili

en: &Console region
tr_TR: &Konsol bölgesi

en: &Copy
tr_TR: &Kopyala

en: &Coreinit File-Access
tr_TR: &Çekirdek İçi Dosya Erişimi

en: &Coreinit Memory API
tr_TR: &Çekirdek İçi Hafıza API

en: &Coreinit Thread-Synchronization API
tr_TR: &Çekirdek İçi İş Parçacığı-Senkronizasyon API

en: &DLC directory
tr_TR: &DLC klasörü

en: &Debug
tr_TR: &Ayıklama

en: &Decrement
tr_TR: &Azalış

en: &Dual-core recompiler (fast, unstable!)
tr_TR: &Çift-çekirdek derleyici (hızlı, dengesiz!)

en: &Dump
tr_TR: &Boşalt

en: &Dump WUD filesystem
tr_TR: &WUD dosya sistemini boşalt

en: &Dump current RAM
tr_TR: &Geçerli RAM'i boşalt

en: &Dutch
tr_TR: &Flemenkçe

en: &Edit game profile
tr_TR: &Oyun profilini düzenle

en: &Edit graphic packs
tr_TR: &Grafik paketlerini düzenle

en: &English
tr_TR: &İngilizce

en: &Europe
tr_TR: &Avrupa

en: &Exit
tr_TR: &Çıkış

en: &File
tr_TR: &Dosya

en: &French
tr_TR: &Fransızca

en: &Fullscreen
tr_TR: &Tam ekran

en: &GPU buffer cache accuracy
tr_TR: &GPU önbellek doğruluğu

en: &General settings
tr_TR: &Genel ayarlar

en: &German
tr_TR: &Almanca

en: &Goto Disasm
tr_TR: &Disasm'a Git

en: &Graphic packs
tr_TR: &Grafik paketleri

en: &Help
tr_TR: &Yardım

en: &High (slow)
tr_TR: &Yüksek (yavaş)

en: &Increment
tr_TR: &Artış

en: &Input API
tr_TR: &Tuş API

en: &Input settings
tr_TR: &Tuş ayarları

en: &Install game update or DLC
tr_TR: &Güncelle veya DLC yükle

en: &Italian
tr_TR: &İtalyanca

en: &Japan
tr_TR: &Japonya

en: &Japanese
tr_TR: &Japonca

en: &Korea
tr_TR: &Kore

en: &Korean
tr_TR: &Korece

en: &Load
tr_TR: &Aç

en: &Logging
tr_TR: &Kayıtlar

en: &Low (fast)
tr_TR: &Düşük (hızlı)

en: &Medium
tr_TR: &Orta

en: &Memory Dump
tr_TR: &Bellek Boşaltma

en: &Memory searcher
tr_TR: &Bellek arayıcı

en: &Mode
tr_TR: &Mod

en: &OpenGL debug output
tr_TR: &OpenGL ayıklama çıkışı (debug)

en: &Options
tr_TR: &Ayarlar

en: &Pin to main window
tr_TR: A&na pencereye sabitle

en: &Portuguese
tr_TR: &Portekizce

en: &Refresh game list
tr_TR: &Oyun listesini yenile

en: &Refresh games
tr_TR: &Oyunları yenile

en: &Registers
tr_TR: &Kayıtlar

en: &Remove entry
tr_TR: &Girdiyi sil

en: &Render upside-down
tr_TR: &Ters göster

en: &Russian
tr_TR: &Rusça

en: &Save API
tr_TR: &Kaydetme API

en: &Save directory
tr_TR: &Kayıt klasörü

en: &Scan NFC tag from file
tr_TR: &Dosyadan NFC etiketi tara

en: &Separate GamePad view
tr_TR: &Kumanda görüntüsünü ayır

en: &Shaders
tr_TR: &Shaderlar

en: &Show frame profiler
tr_TR: &Çerçeve profili oluşturucuyu göster

en: &Single-core interpreter
tr_TR: &Tek-çekirdek yorumlayıcı

en: &Single-core recompiler (fast)
tr_TR: &Tek-çekirdek derleyici (hızlı)

en: &Socket API
tr_TR: &Soket  API

en: &Spanish
tr_TR: &İspanyolca

en: &Start
tr_TR: &Başla

en: &Taiwan
tr_TR: &Tayvan

en: &Taiwanese
tr_TR: &Tayvanca

en: &Texture cache warnings
tr_TR: &Doku önbelleği uyarıları

en: &Textures
tr_TR: &Dokular

en: &Tools
tr_TR: &Araçlar

en: &Triple-core recompiler (fast, unstable!)
tr_TR: &Üçlü-çekirdek derleyici (hızlı, dengesiz!)

en: &USA
tr_TR: &ADB

en: &Unsupported API calls
tr_TR: &Desteklenmeyen API çağrıları

en: &Update directory
tr_TR: &Güncelleme klasörü

en: &View PPC debugger
tr_TR: &PPC ayıklayıcısını göster

en: &View PPC threads
tr_TR: &PPC iş parçacıklarını göster

en: &View audio debugger
tr_TR: &Ses ayıklayıcısını göster

en: &View texture cache info
tr_TR: &Doku önbelleği bilgisin göster

en: &Window
tr_TR: &Pencere

en: &Zero
tr_TR: &Sıfır

en: &nlibcurl HTTP/HTTPS requests
tr_TR: &nlibcurl HTTP/HTTPS istekleri

en: Account information
tr_TR: Hesap bilgisi

en: Account settings
tr_TR: Hesap ayarları

en: Active account
tr_TR: Aktif hesap

en: Active preset
tr_TR: Aktif paket

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Additional settings
tr_TR: Ek ayarlar

en: Address
tr_TR: Adres

en: Adds a game path to scan for games displayed in the game list
    If you have unpacked games, make sure to select the root folder of a game
tr_TR: Oyun listesinde görüntülenen oyunları taramak için bir oyun yolu ekler
    Paketli oyunlarınız varsa, oyunun kök klasörünü seçtiğinizden emin olun

en: Affinity
tr_TR: İlgi

en: All files from the currently running game will be dumped to /dump/<gamefolder>. This process can take a few minutes.
tr_TR: Halen devam etmekte olan oyundaki tüm dosyalar /dump/<gamefolder>'a gönderilecektir. Bu işlem birkaç dakika sürebilir.

en: Audio
tr_TR: Ses

en: Auto refresh
tr_TR: Otomatik yenileme

en: Bicubic
tr_TR: Çift kübik (Bicubic)

en: Bilinear
tr_TR: Çift çigili (Bilinear)

en: Birthday
tr_TR: Doğum Günü

en: Boost priority (-1)
tr_TR: Öncelik artır (-1)

en: Boost priority (-5)
tr_TR: Öncelik artır (-5)

en: Bottom center
tr_TR: Sol merkez

en: Bottom left
tr_TR: Sol alt

en: Bottom right
tr_TR: Sağ alt

en: Break (F5)
tr_TR: Ara (F5)

en: Button Threshold
tr_TR: Düğme Eşiği

en: CPU per core usage
tr_TR: Çekirdek kullanımı başına CPU

en: CPU usage
tr_TR: CPU kullanımı

en: CPU usage of Cemu in percent
tr_TR: Cemu’nun yüzde CPU kullanımı

en: Calibrate
tr_TR: Kalibrasyon

en: Can't find the "longname_en" in the given "meta.xml" file.
tr_TR: Seçilen "meta.xml" dosyasında "longname_en" bulunamıyor.

en: Can't find the "title_id" in the given "meta.xml" file.
tr_TR: Seçilen "meta.xml" dosyasında "title_id" bulunamıyor.

en: Can't find the "title_version" in the given "meta.xml" file.
tr_TR: Seçilen "meta.xml" dosyasında "title_version" bulunamıyor.

en: Can't open the file.
tr_TR: Dosya açılamıyor.

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Cannot open file
tr_TR: Dosya açılamıyor

en: Cemu RAM usage in MB
tr_TR: MB cinsinden Cemu RAM kullanımı

en: Cemu detected outdated graphic packs and automatically disabled them.
tr_TR: Cemu eski grafik paketlerini tespit etti ve bunları otomatik olarak devre dışı bıraktı.

en: Cemu must be restarted to apply the selected UI language.
tr_TR: Dil ayarlarının uygulanması için Cemu yeniden başlatılmalı.

en: Changes the interface language of Cemu
    Available languages are stored in the translation directory
    A restard will be required after changing the language
tr_TR: Cemu'nun arayüz dilini değiştirir
    Kullanılabilir diller çeviri dizininde saklanır
    Dil değiştirildikten sonra yeniden başlatmanız gerekir

en: Channels
tr_TR: Kanallar

en: Checking version...
tr_TR: Sürüm kontrol ediliyor...

en: Classic
tr_TR: Klasik

en: Clear
tr_TR: Temizle

en: Clear all currently set input settings
tr_TR: Ayarlanmış bütün tuşları temizle

en: Comment
tr_TR: Yorum

en: Control
tr_TR: Kontrol

en: Controller
tr_TR: Kumanda

en: Controller API:
tr_TR: Kumanda API:

en: Controller profiles
tr_TR: Kumanda profilleri

en: Controller:
tr_TR: Kumanda:

en: Controls the amount of buffered audio data
    Higher values will create a delay in audio playback, but may avoid audio problems when emulation is too slow
tr_TR: Bufferlanmış ses verisi miktarını kontrol eder
    Daha yüksek değerler ses oynatımında gecikme yaratacaktır, ancak emülasyon çok yavaş olduğunda ses sorunlarını önleyebilir

en: Controls the notification position while playing
tr_TR: Oynarken bildirim konumunu kontrol eder

en: Controls the output aspect ratio when it doesn't match the ratio of the game
tr_TR: Oyunun oranına uymadığında çıktı en boy oranını kontrol eder

en: Controls the overlay which displays technical information while playing
tr_TR: Oynarken teknik bilgileri görüntüleyen kaplamayı kontrol eder

en: Controls the vsync state
tr_TR: VSync durumunu kontrol eder

en: Couldn't load the selected profile!
tr_TR: Seçilen profil yüklenemedi!

en: Couldn't save settings for controller {0}
tr_TR: {0} kumandası için ayarlar kaydedilemedi

en: Couldn't save the profile!
tr_TR: Profil kaydedilemedi!

en: Country
tr_TR: Ülke

en: Create memory breakpoint (read)
tr_TR: Hafıza kayıt noktası oluştur (okuma)

en: Create memory breakpoint (write)
tr_TR: Hafıza kayıt noktası oluştur (yazma)

en: Current file:
tr_TR: Geçerli dosya:

en: D-pad
tr_TR: Yön Düğmeleri

en: Deadzone
tr_TR: Hassasiyet

en: Decrease priority (+1)
tr_TR: Öncelik azalt (+1)

en: Decrease priority (+5)
tr_TR: Öncelik azalt (+5)

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Device
tr_TR: Cihaz

en: Disabled
tr_TR: Pasif

en: Displays the active controller profile when starting a game
tr_TR: Oyun başlatılırken aktif kumanda profilini gösterir

en: Displays the menu bar when Cemu is running in fullscreen mode and the mouse cursor is moved to the top
tr_TR: Cemu tam ekran modunda çalışırken ve fare imleci en üste getirildiğinde menü çubuğunu görüntüler

en: Do you really want to cancel the update process?
    
    Canceling the process will delete the applied update.
tr_TR: Güncelleme işlemini durdurmak istediğinden emin misin?
    
    İşlemi iptal etmek geçerli güncellemeyi silecek.

en: Download latest community graphic packs
tr_TR: En yeni topluluk grafik paketlerini indirin

en: Downloading graphic packs...
tr_TR: Grafik paketleri indiriliyor...

en: Downscale filter
tr_TR: Küçültme filtresi

en: Downscaling filters are used when the game resolution is bigger than the window size
tr_TR: Küçültme filtreleri, oyun çözünürlüğü pencere boyutundan büyük olduğunda kullanılır

en: Draw calls per frame
tr_TR: Kare başına çağrıları çizme

en: Dualcore-Recompiler
tr_TR: ÇiftÇekirdek-Derleyici

en: Dump WUD
tr_TR: &WUD boşalt

en: Dump complete
tr_TR: Boşaltma tamamlandı

en: E&xit
tr_TR: &Çıkış

en: E-Mail
tr_TR: E-Posta

en: EXPERT OPTION
    Controls the accuracy of floating point multiplication in shaders.
    
    Recommended: true
tr_TR: UZMAN SEÇENEĞİ
    Shaderlarda kayan nokta çarpma doğruluğunu kontrol eder.
    
    Önerilen: aktif

en: EXPERT OPTION
    Set the maximum thread slice runtime (in virtual cycles)
tr_TR: UZMAN SEÇENEĞİ
    Maksimum iş parçacığı dilimi çalışma zamanını ayarla (sanal döngülerde)

en: EXPERT OPTION
    This option will load libraries from the cafeLibs directory
tr_TR: UZMAN SEÇENEĞİ
    Bu ayar cafeLibs klasöründeki kütüphaneleri yükler

en: Edit game profile
tr_TR: &Oyun profili düzenle

en: Emulate Controller
tr_TR: Taklit Edilecek Kumanda

en: Enables the Discord Rich Presence feature
    You will also need to enable it in the Discord settings itself!
tr_TR: Discord Rich Presence özelliğini etkinleştirir
    Discord ayarlarında da etkinleştirmeniz gerekecek!

en: English
tr_TR: İngilizce

en: Enter a memory address
tr_TR: Bir bellek adresi girin

en: Enter a new comment.
tr_TR: Yeni bir yorum gir.

en: Enter a new instruction.
tr_TR: Yeni bir talimat girin.

en: Enter a new value.
tr_TR: Yeni bir değer girin.

en: Enter a target address.
tr_TR: Bir hedef adres girin.

en: Entry
tr_TR: Girdi

en: Error
tr_TR: Hata

en: Error Code:
tr_TR: Hata Kodu:

en: Error:
tr_TR: Hata:

en: Extensions:
tr_TR: Eklentiler:

en: Extracting...
tr_TR: Çıkarılıyor...

en: Failed to connect to server
tr_TR: Sunucuya bağlanılamadı

en: Failed to launch file.
tr_TR: Dosya açılamadı.

en: Filter
tr_TR: Filtre

en: Forces a given controller profile
tr_TR: Seçilen kumanda profilini zorlar

en: Friend list
tr_TR: Arkadaş listesi

en: Full sync at GX2DrawDone()
tr_TR: GX2DrawDone() tam senkronize

en: Fullscreen menu bar
tr_TR: Tam ekran menü barı

en: Fullscreen scaling
tr_TR: Tam ekran ölçeği

en: G&oto Dump
tr_TR: &Boşaltmaya git

en: GPU buffer cache accuracy
tr_TR: GPU önbellek doğruluğu

en: Game
tr_TR: Oyun

en: Game Paths
tr_TR: Oyun Klasörleri

en: Gamepad
tr_TR: Kumanda

en: General
tr_TR: Genel

en: General settings
tr_TR: Genel ayarlar

en: GoTo (CTRL + G)
tr_TR: Git (CTRL + G)

en: GoTo address
tr_TR: Adrese git

en: Graphic
tr_TR: Grafik

en: Graphic pack
tr_TR: Grafik paketi

en: Graphic packs
tr_TR: Grafik paketleri

en: Graphic packs cannot be updated while a game is running.
tr_TR: Grafik paketleri bir oyun çalışıyorken güncellenemez.

en: Graphics
tr_TR: Grafik

en: Graphics API
tr_TR: Grafik API

en: If synchronization is requested by the game, the emulated CPU will wait for the GPU to finish all operations.
    This is more accurate behavior, but may cause lower performance
tr_TR: Oyun tarafından senkronizasyon isteniyorsa, emüle edilmiş CPU GPU'nun tüm işlemleri tamamlamasını bekler.
    Bu daha doğru davranış, ancak daha düşük performansa neden olabilir

en: Improves emulation accuracy of CPU to GPU memory access at the cost of performance. Required for some games.
tr_TR: CPU'nun GPU belleğe emülasyon doğruluğunu, performans pahasına arttırır. Bazı oyunlar için gerekli.

en: Info
tr_TR: Bilgi

en: Information
tr_TR: Bilgi

en: Input Settings
tr_TR: Tuş Ayarları

en: Installing DLC ...
tr_TR: DLC yükleniyor ...

en: Installing update ...
tr_TR: Güncelleme yükleniyor ...

en: Interface
tr_TR: Arayüz

en: Invalid "meta.xml" file.
tr_TR: Geçersiz "meta.xml" dosyası.

en: Invalid folder structure
tr_TR: Bilinmeyen dosya yapısı

en: It seems that a DLC is already installed, do you still want to install it?
tr_TR: DLC zaten yüklenmiş, yeniden yüklemek ister misin?

en: It seems that a newer update is already installed, do you still want to install the older version?
tr_TR: Daha yeni bir sürüm zaten yüklenmiş, yine de eski sürümü yüklemek ister misin?

en: It seems that the selected update is already installed, do you want to reinstall it?
tr_TR: Güncelleme zaten yüklenmiş, yeniden yüklemek ister misin?

en: Keep aspect ratio
tr_TR: En boy oranını koru

en: Language
tr_TR: Dil

en: Last access
tr_TR: Son erişim

en: Last played
tr_TR: Son oynama

en: Latency
tr_TR: Gecikme

en: Left Axis
tr_TR: Sol Çubuk

en: Load
tr_TR: Yükle

en: Load shared libraries
tr_TR: Paylaşılan kütüphaneleri yükle

en: Loading, please wait!
tr_TR: Yükleniyor, lütfen bekle!

en: Low battery
tr_TR: Düşülk batarya

en: Lower value results in higher performance, but may cause graphical issues
tr_TR: Düşük değerler daha yüksek performansa neden olur, ancak grafik sorunlara neden olabilir

en: MLC Path
tr_TR: MLC Klasörü

en: Memory Searcher
tr_TR: Hafıza Arayıcı

en: Memory breakpoint
tr_TR: Hafıza kayıt noktası

en: Mode
tr_TR: Mod

en: Module&list
tr_TR: &Modüllistesi

en: Name
tr_TR: İsim

en: Nearest Neighbor
tr_TR: En Yakın Komşu

en: No profile name entered!
tr_TR: Profil adı girilmedi!

en: No profile name selected!
tr_TR: Profil seçilmedi!

en: No updates available.
tr_TR: Güncelleme bulunamadı.

en: Not a valid NFC NTAG215 file
tr_TR: Geçerli bir NFC NTAG215 dosyası değil

en: Not enough space available.
    Required: {0} MB
    Available: {1} MB
tr_TR: Yeterince alan yok.
    Gereken: {0} MB
    Bulunan: {1} MB

en: Notifications
tr_TR: Bildirimler

en: On
tr_TR: Açık

en: Online
tr_TR: Çevrimiçi

en: Online disabled
tr_TR: Çevrimiçi pasif

en: Open file to launch
tr_TR: Başlatma için dosya seç

en: Open file to load
tr_TR: Yüklemek için dosya seç

en: Outdated graphic packs
tr_TR: Eski grafik paketleri

en: Overlay
tr_TR: Kaplama

en: PPC threads
tr_TR: PPC iş parçacıkları

en: Please be aware that online mode lets you connect to OFFICIAL servers and therefore there is a risk of getting banned.
    Only proceed if you are willing to risk losing online access with your Wii U and/or NNID.
tr_TR: Lütfen bu çevrimiçi modun sizi RESMİ sunuculara bağladığından ve bu nedenle yasaklanma riskiniz olduğunu unutmayın.
    Sadece eğer Wii U'nuzun çevrimiçi özelliğini ve/veya NNID'nizi  kaybetme riskini göze alıyorsanız devam edin.

en: Position
tr_TR: Pozisyon

en: Precompiled shaders
tr_TR: Önceden derlenmiş shaderlar

en: Precompiled shaders can speed up the load time on the shader loading screen.
    Auto will enable it for AMD/Intel but disable it for NVIDIA GPUs as a workaround for a driver bug.
    
    Recommended: Auto
tr_TR: Önceden derlenmiş shaderlar, shader yükleme ekranında yükleme süresini hızlandırabilir.
    Otomatik, bu ayarı AMD/Intel için aktifleştirecek, ancak NVIDIA GPU'lar için bir sürücü hatasından dolayı geçici bir çözüm olarak devre dışı bırakacaktır.
    
    Önerilen: Otomatik

en: Priority
tr_TR: Öncelik

en: Profile
tr_TR: Profil

en: RAM usage
tr_TR: RAM kullanımı

en: Range
tr_TR: Menzil

en: Refresh
tr_TR: Yenile

en: Remember main window position
tr_TR: Ana pencere konumunu hatırla

en: Remember pad window position
tr_TR: Pad penceresinin konumunu hatırla

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Removes the currently selected game path from the game list
tr_TR: Seçili olan oyun yolunu oyun listesinden kaldırır

en: Reset the default state of the controller
tr_TR: Kumandanın varsayılan ayarlarına döndür

en: Resolution
tr_TR: Çözünürlük

en: Restart of Cemu required for changes to take effect
tr_TR: Değişikliklerin uygulanması için Cemu'nun yeniden başlatılması gerekiyor

en: Restores the last known pad window position and size when opening it
tr_TR: Bilinen son pad penceresi konumunu ve boyutunu açarken geri yükler

en: Restores the last known window position and size when starting Cemu
tr_TR: Cemu'yu başlatırken bilinen en son pencere konumunu ve boyutunu geri yükler

en: Results
tr_TR: Sonuçlar

en: Results ({0})
tr_TR: Sonuçlar ({0})

en: Resume
tr_TR: Devam

en: Right Axis
tr_TR: Sağ Çubuk

en: Rumble
tr_TR: Titreşim

en: Run (F5)
tr_TR: Çalıştır (F5)

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Scale
tr_TR: Ölçek

en: Search
tr_TR: Ara

en: Searching for wiimotes...
tr_TR: Wiimoteler aranıyor...

en: Select a custom mlc path
    The mlc path is used to store Wii U related files like save games, game updates and dlc data
tr_TR: Özel bir mlc yolu seçin
    Mlc yolu, oyun kaydetme, oyun güncellemeleri ve dlc verileri gibi Wii U ile ilgili dosyaları depolamak için kullanılır

en: Select a directory containing games.
tr_TR: Oyunları içeren bir klasör seç.

en: Select a mlc directory
tr_TR: Bir mlc klasörü seçin

en: Select one of the available audio back ends
tr_TR: Kullanılabilir ses arka uçlarından birini seçin

en: Select the active audio output device for Wii U GamePad
tr_TR: Wii U GamePad için aktif ses çıkış cihazını seçin

en: Select the active audio output device for Wii U TV
tr_TR: Wii U TV için aktif ses çıkış cihazını seçin

en: Set comment for breakpoint at address %08x
tr_TR: Kayıt noktası adresi için yorum gir %08x

en: Set the CPU emulation mode
tr_TR: CPU taklit emülasyon seç

en: Sets the scale of the notification text
tr_TR: Bildirim metninin ölçeğini ayarlar

en: Sets the scale of the overlay text
tr_TR: Kaplama metninin ölçeğini ayarlar

en: Sets the text color of notifications
tr_TR: Bildirimlerin metin rengini ayarlar

en: Sets the text color of the overlay
tr_TR: Kaplamanın metin rengini ayarlar

en: Shader compiler
tr_TR: Shader derleyici

en: Shader mul accuracy
tr_TR: Shader çoğaltması doğruluğu

en: Show only active
tr_TR: Sadece aktif olanları göster

en: Show views
tr_TR: Görüntülenmeleri göster

en: Shows a notification after shaders have been compiled
tr_TR: Shader derlendikten sonra bildirim gsöterir

en: Shows a notification when a low controller battery has been detected
tr_TR: Pili düşük olan bir kumanda bulunduğunda bildirim gösterir

en: Shows friend list related data if online
tr_TR: Çevrimiçi ise arkadaş listesiyle ilgili verileri gösterir

en: Singlecore-Interpreter
tr_TR: TekÇekirdek-Yorumlayıcı

en: Singlecore-Recompiler
tr_TR: TekÇekirdek-Derleyici

en: Size
tr_TR: Boyut

en: Stack
tr_TR: Yığın

en: State
tr_TR: Durum

en: Step Into (F11)
tr_TR: Adım (F11)

en: Step Over (F10)
tr_TR: Aşama (F10)

en: Stored Entries
tr_TR: Depolanmış Girdiler

en: Stretch
tr_TR: Uzat

en: Success
tr_TR: Başarılı

en: Suspend
tr_TR: Askıya al

en: TV
tr_TR: Televizyon

en: Test if the controller is connected
tr_TR: Kumandanın bağlanıp bağlanmadığını kontrol et

en: Text Color
tr_TR: Yazı Rengi

en: Texture cache
tr_TR: Doku önbelleği

en: The given "meta.xml" file is no update or DLC.
tr_TR: Verilen "meta.xml" güncelleme veya DLC değil.

en: The given profile name is not valid!
tr_TR: Bu profil geçerli değil!

en: The number of draw calls per frame. Average over last 5 seconds
tr_TR: Kare başına yapılan arama sayısı. Son 5 saniyedeki ortalama

en: The number of frames per second. Average over last 5 seconds
tr_TR: Saniyedeki kare sayısı. Son 5 saniyedeki ortalama

en: The threshold of a button to recognizes a press from a trigger/axis value
tr_TR: Bir tetik/eksen değerinden bir basını tanıyan bir düğmenin eşiği

en: This graphic pack has no description
tr_TR: Bu grafik paketinin açıklaması yok

en: This is an old graphic pack, therefore it has no description.
tr_TR: Bu eski bir grafik paketi, bu nedenle açıklaması yok.

en: Thread quantum
tr_TR: İş Parçacığı Kuantumu

en: ThreadName
tr_TR: ThreadAdı

en: Toggle Breakpoint (F9)
tr_TR: Kayıt Noktası Değiştir

en: Top center
tr_TR: Üst merkez

en: Top left
tr_TR: Sol üst

en: Top right
tr_TR: Sağ üst

en: Total cpu usage in percent for each core
tr_TR: Her çekirdek için yüzde cinsinden toplam cpu kullanımı

en: Triplecore-Recompiler
tr_TR: ÜçÇekircdek-Derleyici

en: Type
tr_TR: Tip

en: Unable to open file.
tr_TR: Dosya açılamıyor.

en: Uncategorized graphic packs
tr_TR: Kategorize edilmemiş grafik paketleri

en: Unknown error occured
tr_TR: Bilinmeyen bir hata oldu

en: Unknown file type.
tr_TR: Bilinmeyen dosya türü.

en: Update installation has been canceled!
tr_TR: Güncelleme yüklemesi iptal edildi!

en: Update installed!
tr_TR: Güncelleme yüklendi!

en: Updated graphic packs are available. Do you want to download and install them?
tr_TR: Güncel grafik paketleri bulundu. Güncellemek ister misiniz?

en: Updating game list...
tr_TR: Oyun listesi güncelleniyor...

en: Upscale filter
tr_TR: Genişletme filtresi

en: Upscaling filters are used when the game resolution is smaller than the window size
tr_TR: Yükseltme filtreleri, oyun çözünürlüğü pencere boyutundan küçük olduğunda kullanılır

en: Version
tr_TR: Sürüm

en: Volume
tr_TR: Ses

en: Warning
tr_TR: Uyarı

en: You can configure game paths in the general settings.
tr_TR: Oyun klasörlerini genel ayarlardan yapılandırabilirsin.

en: You've played
tr_TR: Oynama Süren

en: Your entered value is not valid for the selected datatype.
tr_TR: Girdiğin değer bu veri tipine uygun değil.

en: address
tr_TR: adres

en: auto
tr_TR: otomatilk

en: blow mic
tr_TR: mik. üfleme

en: cycles
tr_TR: döngüler

en: description
tr_TR: açıklama

en: disable
tr_TR: kapat

en: enable
tr_TR: aç

en: false
tr_TR: kapalı

en: freeze
tr_TR: dondur

en: high
tr_TR: yüksek

en: low
tr_TR: düşük

en: medium
tr_TR: orta

en: minimal
tr_TR: en az

en: never
tr_TR: asla

en: otp.bin could not be found
tr_TR: otp.bin bulunamadı

en: otp.bin is corrupted or has invalid size
tr_TR: otp.bin bozuk veya boyutu geçersiz

en: seeprom.bin could not be found
tr_TR: seeprom.bin bulunamadı

en: seeprom.bin is corrupted or has invalid size
tr_TR: seeprom.bin bozuk veya boyutu geçersiz

en: show screen
tr_TR: ekranı göster

en: true
tr_TR: açık

en: type
tr_TR: tip

en: value
tr_TR: değer
